My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo

Jak naplánovat kuchyni? III. Instalace.

V předchozích článcích jsme si pověděli o tom, jak vybrat kuchyni, jak by měla vypadat, jak ji prostorově sestavit a jak ji vybavit. Sestavili jsme tedy ,,tělo" kuchyně. V tomto článku si povíme o instalaci, protože to je to, díky čemu Vaše kuchyně začne dýchat. Instalace je činnost, která se často podceňuje právě proto, že se jeví jako jednoduchá záležitost, ale projděte si s námi tento článek - a možná si ušetříte pár hodin práce, metrů kabelů a zbytečně instalovaných trubek.

Kuchyně Elis 

Pojem instalace zahrnuje odpadové potrubí pro dřez a myčku, plyn, přípojky pro teplou i studenou vodu, elektřinu a potrubí pro digestoř.

Nejdůležitějšími vstupními informacemi pro začátek jsou:

  • Údaj o příkonu Vámi zvolených elektrických spotřebičů (nejedná se o spotřebu elektrické energie za hodinu kW/h – tj. údaj ekonomický).
  • Způsob zapojení spotřebičů – některé mají individuální řešení a vyžadují samostatný přívodní kabel a zásuvku.
  • Přívodní kabely - musí být ukončeny v určitých výškách s dostatečnou rezervou délky.

Pro lepší představu si zvolíme vzor kuchyně:

Tvar kuchyně je do písmene ,,L", rozměry: 3300 x 3000 mm. Na tomto obrázku jsme si zakreslili vybavení kuchyně, k jehož instalaci budeme potřebovat dodělat přívody elektřiny a potrubí. Pokud jste si udělali nákres Vaší budoucí kuchyně, právě přišel čas do něj dokreslit jednotlivé body instalace podle vybraných spotřebičů a jejich umístění. Vzor nákresu naleznete v předchozím článku.

Kuchyně s vybavením

Na tomto obrázku jsme odstranili kuchyňskou sestavu a můžeme vidět jednotlivé přívody, které jsou instalovány tak, abychom kuchyni jednoduše zprovoznili:

Kuchyně přípojky, potrubí

1. Elektrická zásuvka (230 V) pro el. troubu musí mít samostatný jištěný obvod, protože jde o spotřebič, jehož příkon je 2-4 kW.
2. Elektrická zásuvka (230 V) pro myčku by měla mít také samostatně jištěný obvod, protože tento spotřebič má příkon vyšší než 2 kW.
3. Elektrická zásuvka (230 V) pro mikrovlnou troubu nemusí mít samostatný obvod, pokud je její příkon nižší než 2 kW.
4, 5, 6. Elektrické zásuvky (230 V) pro malé domácí spotřebiče, které mají nižší příkon než 2 kW.
7. Vypínač el. přívodu (400 V) pro sklokeramickou varnou desku, musí být umístěn v dosahu, aby bylo možné v případě potřeby bezpečně odpojit spotřebič.
8. Elektroinstalační PVC trubka, umístěná pod omítkou pro pětižilový kabel na trojfázový elektrický přívod (400 V) pro sklokeramickou varnou desku. Jedná se o samostatný jištěný obvod.
9–14 Společný elektrický obvod (230 V) pro osvětlení, digestoř, pro ovládání osvětlení slouží vypínač 14.
15 Odváděcí potrubí pro odsavač par, jeho průměr a výška závisí na typu odsavače.
16. Přívod teplé a studené vody pro dřez, často spojen i jako přívod pro myčku.
17. Odpadové potrubí pro dřez a myčku.

Zásady zapojení jednotlivých spotřebičů

Elektrická varná deska

Musí mít samostatný pětižilový kabelový přívod na 400 V se samostatným předřazeným jističem v rozvaděči. Pokud se jedná o pevné zapojení do elektrické sítě, je nutné použít vícepólový bezpečnostní spínač s minimální vzdáleností otevřených kontaktů - 3 mm. Tím se myslí sporáková přípojka. Spínač je nutné umístit do 2 m od spotřebiče, tak aby byl lehce přístupný. Přívod do vypínače je nutné konzultovat s elektrikářem, podle aktuálního stavu původní instalace. Odvod z vypínače by měl být veden PVC trubkou umístěnou pod omítkou a vyvedenou 40 cm od podlahy. Práce související se zapojením a instalací spotřebiče smí vykonávat kvalifikovaná a odborně způsobilá osoba. 

Plynový varný panel

Přívod plynu do plynové varné desky by měl být umístěn ve vedlejší skříňce, 70 cm od podlahy a ukončený kulatým ventilem, který bude lehce přístupný. Spojovací hadice by neměla být delší než 150 cm. Zapalovací jiskra vyžaduje elektrickou zásuvku na 230 V ve výšce 60 cm od podlahy. DOPORUČUJEME popřemýšlet nad koupí desky s termopojistkou – hořáky varných míst jsou termoelektricky chráněny a v případě, že plamen zhasne např. kvůli průvanu, přívod plynu se vypne. Práce související se zapojením a instalací spotřebiče smí vykonávat kvalifikovaná a odborně způsobilá osoba.

Digestoře, odsavače par - odsávací potrubí má mít průměr alespoň 15 cm a mělo by být vyvedeno do vnějšího prostředí. Každý ohyb odsávací roury snižuje její výkon až o 30 % a naopak zvyšuje hlučnost. Recirkulační režim je dobře využitelný, pokud postačuje nižší výkon spotřebiče. Je nutné k tomuto systému dokoupit kromě tukového filtru (bývají součástí zařízení), také filtr uhlíkový, který zachytává nečistoty a pachy z již odsátého vzduchu. Na připojení osvětlení digestoře postačí 40cm kabel na 230 V s volným koncem, výška zásuvky se odvíjí od umístění a typu digestoře. 

Kuchyňské spotřebiče

Myčka, tento spotřebič v sobě spojuje využívání vody a elektrické energie. Přívod studené vody ukončený ventilem se doporučuje umístit ve výšce 55 cm ve vedlejší skříňce nebo myčku napojit na sdružený ventil spolu s vodovodní baterií. Kanalizační přípojka musí mít pračkový sifón ve výšce 40 cm nad zemí, nebo ji lze napojit na dřezový sifon, drtič odpadu. Hadice na přívod vody má mít rozměry od 140 do 170 cm, pokud ji potřebujete prodloužit, je nutné koupit novou hadici. Hadice na odvod vody má mít stejné rozměry jako přívodová, pokud je nutné ji prodloužit, lze to částečně, ale může to mít vliv na funkčnost. Elektřinu, zásuvka na 230 V, je vhodné vést opačnou stranou než přívod vody. Zásuvka by měla být umístěna ve výšce 70 cm nad zemí. Myčku nelze připojit na rozdvojku nebo prodlužku!

Elektrická trouba pro svůj bezproblémový provoz má 2 cm široký otvor na nasávání vzduchu a odvětrávání ve spodní a horní části předních dvířek, tyto otvory nesmí být zakryty. Elektrická trouba se nesmí připojit na rozdvojku ani prodlužovací kabel, jestliže se jedná o troubu s příkonem 2-4 kW.

Chladničky, mrazničky – pokud je zabudujete do kuchyňského nábytku, zásuvky by měly být umístěny ve vedlejší skříňce ve výšce 60 cm nad zemí. Nábytek, do kterého spotřebiče zabudováváme, musí být dostatečně prostorný, aby byl zabezpečen odvod vzduchu z elektromotoru. Pokud plánujete lednici, která vyrábí led/chlazené nápoje, nezapomeňte na přívod vody.

Mikrovlnné trouby – u volně stojící mikrovlnné trouby může být zásuvka (230 V) za spotřebičem, v případě zabudované mikrovlnky by zásuvka měla být umístěna ve vedlejší skříňce.

Kávovary, mixery a další malé spotřebiče – zásuvky pro ně se umisťují ve výšce 115-135 cm, záleží na výšce spodních a horních skříněk kuchyně.

Kuchyňské spotřebiče

Kuchyňský dřez, hloubka dřezu je obvykle 19–25 cm. Když stojíme při dřezu, měli bychom být schopni při jeho správném umístění položit dlaň na jeho dno. Abychom mohli upevnit drtič odpadu, měl by odpad mít průměr odtoku 9 cm. Dřez by měl mít bezpečnostní přepad. Přívod vody se umisťuje ve skříňce pod dřezem ve výšce 50–70cm. Odpad není dobré umisťovat příliš vysoko, pokud budeme odpad využívat jen pro dřez, jeho výška by měla být 35–52 cm od země. DO OBLASTI UMÝVACÍHO PROSTORU NENÍ MOŽNÉ NAINSTALOVAT ZÁSUVKY, VYPÍNAČE ANI ZAŘÍZENÍ A SPOTŘEBIČE (VYJÍMKU TVOŘÍ TY K TOMU URČENÉ – DRTIČE ODPADU). TENTO PROSTOR JE OHRANIČEN PO CELÉ ŠÍŘCE DŘEZU OD PODLAHY AŽ PO STROP.

Svítidla – ty, které umisťujeme na spodní část horních skříněk, osvětlují pracovní plochu. Plošná jsou lepší než bodová a na 1 bm pracovní plochy se doporučuje 13 W, nainstalována by měla být na jeden centrální vypínač. Halogenová bodová světla disponují vlastním transformátorem, proto musí mít vypínač na světelném okruhu. Připojení - zásuvka 230 V. Pokud svítidla montujete na spodní část skříněk, je důležité znát jejich způsob chlazení – vypouštění tepla po obvodu, nahoru.

Vestavěná pračka – vzhledem k hlučnosti, zejména při odstřeďování, by umístění tohoto spotřebiče v kuchyni mělo být pouze nouzovým řešením.

Účelem tohoto článku je informovat o důležitosti instalace a jejích pravidlech. Abyste při plánování kuchyně měli povědomí, s čím se budete potýkat. Instalace je vždy vhodné řešit s odborníkem. Zapojení spotřebičů odborníkem sice vyžaduje další náklady navíc, ale jedná se o dobrý krok, kvůli bezpečnosti, záruce i pojistce. Mějte proto na paměti, že instalace spotřebičů není jen finanční investicí, ale investicí do zdraví, bezpečnosti a ochrany majetku.

Pokud si s něčím v organizaci Vaší kuchyně nevíte rady, kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.

Předchozí články:

                        


Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli
První nákup

zadejte svůj email a získejte slevu na váš první nákup po zaslání ihned obdržíte slevový kód.

Získejte 100 Kč na váš nákup