My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo

Mohlo by Vás zajímat

Vhodné umístění nábytku v obývacím pokoji

Efektivní umístění nábytku může být poměrně složité, když se správným seřazením nejste seznámeni, a nevíte jak na to. V tomto článku bychom Vám chtěli s tímto problémem poradit a ukázat Vám, jak vhodně vaši sedací soupravu spolu s vašimi interiérovými doplňky v obývacím pokoji umístit a společně tímto obývák oživit a najít tu správnou rovnováhu.

 

Obývací pokoj

Plán rozmístění nábytku

Než s uspořádáním začnete, tak je důležité si to v hlavě předem promyslet a udělat si návrh, popřípadě vzít si čistý papír a udělat si půdorys, který vám pak pomůže s vizualizací, kde by nábytek vlastně byl. Na půdoryse můžete také experimentovat s různým umístěním nábytku v obývacím pokoji a vyhledat variantu, která by se vám poté ve výsledku zalíbila.

Sedací souprava

Dominantou obývacího pokoje je sedací souprava v odpovídající velikosti a tvaru místnosti, ke které by měl být volný přístup a neměl by být blokován dalšími kusy nábytku.


Umístění bývá různé a většinou záleží na tvaru sedačky.

  • Sedačka do tvaru L – Umísťuje se ke zdi, nejčastěji do rohu. Možnost do prostoru dokáže opticky oddělit jednotlivé části místností.
  • Sedačka do tvaru U – Usaďte ji ke zdi nebo do prostoru, podporuje komunikaci a je perfektní na rozdělení prostoru do dvou částí.
  • Rovné sedací soupravy a sedačky – Usazují se většinou do menších obýváků, kde není moc místa, ale to zase záleží na velikosti samotné sedačky a kolik členů rodiny ji bude používat.

 V obývácích s omezeným prostorem může být účinné umístit sedačku proti stěně, aby se maximalizovala otevřená plocha místnosti nebo také do rohu, aby se ušetřilo místo a zároveň se vytvořila útulná zóna. Vůbec se nebojte do většího obýváku umístit pohovku do prostoru, tímto umožníte větší průchodnost a vzdušnost.


Pokud máte francouzské okno, ve kterém máte výhled do přírody, tak byste se určitě měli rozhodnout, jestli v obývacím pokoji bude sedačka nasměrována na obdiv krásného venkovního prostředí nebo na sledování TV.

 

Obývací pokoj

 

Konferenční stolky

Zásadou usazení konferenčního stolu je, že by měl být vždy před pohovkou zhruba 0,5m, aby se na něj dalo cokoliv pohodlně položit bez jakéhokoliv natahování a namáhání. Dalším důležitým faktorem umístění je, aby nebyl moc vzdálený od sedací soupravy, nezasahoval do prostoru a umožnil volný průchod mezi místnostmi.


Do menších prostor by byly vhodné kulaté nebo atypické tvary stolků, které vytvoří prostornější efekt. Větší místnosti by poté mohli být obstarány mohutnějšími a většími stoly, které také poskytnou více místa na odkládání vašich každodenních nápojů nebo pochoutek.

Úložný nábytek

Každá obytná místnost by měla obsahovat úložný prostor, do kterého si budete schovávat své drahocenné věcičky. Uložit do nich můžete nejen knihy a dekorační prvky, ale i věci potřebné pro každodenní domácnost.


V obývacím pokoji mohou být různé typy úložného nábytku i kombinovány.

 

  • Skříně – Pokud je skříň součástí stěny, pak se vytvoří celistvý prostor.
  • Police – Hodí se, pokud chcete otevřít nebo provzdušnit místnost.
  • Komody – Univerzální, oblíbená a cenově dostupná možnost, která nikoho nezklame. Příbuzným nábytkem komody jsou také příborníky, které se dají využít i v příležitosti, když je obývací pokoj spojen s kuchyní.
  • Boxy – Skvělé pro úsporu místa, hlavně když se dají někam vysunout a zasunou, kde je pouhé oko neuvidí.
  • Obývací stěny – Pro celkové zaplnění Vaší stěny můžete využít tuto skvělou variantu.
  • Knihovny – Jestli jste milovníky knih nebo zesnulými čtenáři, tato volba je právě pro vás.

Dávejte si pozor, abyste do obývacího pokoje nedávaly zbytečně velké množství úložného nábytku různých variant, jelikož to může zapůsobit přeplácaně a nečistě.


Také byste neměli zapomenout na stolek, který budete mít pod televizorem, poněvadž ten také obsahuje navýšení ukládacích prostorů na další využití.

Osobní dotek

Nezapomeňte si svůj obývací místnost ve vlastním zájmu okořenit podle vašich představ a nahodit individuální vibe, aby jste pro sebe vytvořili útulné a přívětivé prostředí.


Na sedačku mohou být přidány doplňky, jako jsou menší barevné polštářky, deky, nebo vzorované koberce, jejichž barva a styl jsou pouze na vás. Z textilie bychom vám také doporučili popřemýšlet nad záclonami, nejlépe až po zem spolu se zatemňovacími stínidly na závěsy.


Zdroj světla je také velice důležitý, jelikož dokáže změnit atmosféru místnosti. Kromě stropního osvětlení zvažte přidání stolních nebo stojacích lamp a stěnových svítidel, které vytvářejí příjemné světelné efekty.


Přidáním pokojových rostlin také nic neuškodí, můžou akorát dodat místnosti svěžest a život. Zároveň rostliny zlepšují kvalitu vzduchu a také přidávají barvu a přírodní prvek do Vašeho domova.


Ale opatrně s dekoracemi, jelikož může nastat situace, kdy obývací pokoj začne vypadat kýčovitě.

 Obývací pokoj

Doporučujeme se podívat na nábytek našich stránek, kde se nachází široký výběr kvalitního sortimentu za skvělou cenu!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli
První nákup

zadejte svůj email a získejte slevu na váš první nákup po zaslání ihned obdržíte slevový kód.

Získejte 100 Kč na váš nákup