My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo

Výběr vhodné kancelářské židle

Prosedíte většinu času v kanceláři nebo doma u počítače? Při užívání tohoto stroje k práci, studiu nebo hraní her si můžete nevědomky škodit. Cítíte se po dlouhé práci s počítačem unavení, vyčerpaní a bolí Vás některé části těla? To je první známka toho, že je něco špatně. Může to být zapříčiněno na první pohled nepatrnými detaily, jakými je např. nesprávné sezení, držení těla, poloha klávesnice.

A právě na těchto detailech záleží nejvíce. Špatným sezením může docházet k bolestem určitých oblastí našeho těla, ba dokonce k jejich poškození. Více než 2/3 obyvatel naší republiky trpí bolestmi zad a bolest zad patří také mezi nejčastější zdravotní problémy na světě. Začíná to obvykle hrbením nad stolem, což si málo z nás často uvědomuje. Je potřeba s tím něco dělat, pokud si nechcete přivodit nepříjemné potíže na zbytek života.

Odborníci se shodují, že zdravým sezením u počítače jsme schopni soustředit se delší dobu, zlepšuje se náš krevní oběh a dochází ke snižování stresu.

Základem zdravého sezení je vhodná židle, jejímuž výběru byste měli věnovat značnou pozornost. Vybrat vhodnou židli na sezení bývá však obtížný úkol.

Důležité parametry pro sezení u PC

Sezení u PC

Existuje několik požadavků, které musí správná kancelářská židle splňovat. Především jsou to ergonomické požadavky zdravého sezení, dále musí respektovat anatomii lidského těla, dlouhou životnost, snadnou údržbu a také musí dobře vypadat.

Prvky výběru židle

Doba, kterou strávíte sezením na židli

 • Krátká doba sezení - většinou se uvádí do 4 hodin denně. Při krátkodobém sezení zase tak moc nezáleží na zvolené mechanice. Lze využít téměř jakoukoliv. Výjimku tvoří pouze lidé se zdravotními problémy spojené s bolestmi zad, ti by měli zvolit židli přiměřenou jejich problémům. Zvolit můžou židli se synchronní mechanikou nebo speciální zdravotní.
 • Do 12 hodin denně - do delší doby sezení spadá standardní osmihodinová směna. Pro tuto dobu, kterou trávíte na židli, se hodí zvolit synchronní mechaniku, vhodná je také houpací nebo asynchronní mechanika.
 • Více než 12 hodin denně - charakteristická doba pro nepřetržité provozy, kdy se lidé na židli střídají. Nezbytnou součástí je synchronní mechanika. Její výhodou je pohybující se osa sedáku a opěradla, díky které se tělo neustále udržuje v příjemné a pohodlné pozici.

Potahový materiál

 • Síťovina - výhodou síťovinového potahu je jeho prodyšnost. To ocení uživatelé zvláště v letních obdobích. V chladnějších obdobích naopak nemá síťovina izolační vlastnosti. Síťovaný sedák ocení spíše uživatelé trpící hemeroidy. Příkladem je židle Oklahoma.
 • Čalounění - existují standardní obyčejné čalounění, které se doporučuje při sezení do 12 hodin denně. Vybrat si ale můžete ze speciálního čalounění, které je vyrobeno pro delší dobu sezení. Výhodou čalouněných židlí je jejich izolační schopnost, proto jsou vhodné pro chladnější místa. V nabídce máme celočalouněné kancelářské křeslo KA-G198.
 • Kůže - vybrat si lze z pravé nebo syntetické kůže. Pravá kůže je stylová a nenáročná na údržbu. Co se týče syntetické kůže, tak ta je levnější, ale má nižní životnost oproti pravé kůži. Kožené potahy se nedoporučují při celodenním provozu. Vysokým komfortem se vyznačuje kožené kancelářské křeslo Tyler UT-c2652m.

Typ mechaniky

Permanentní kontakt - opěrák je v neustálém kontaktu se zády uživatele. Ovlivnit se dá pouze náklon opěráku proti sedáku. Často lze také u této židle nastavit výšku opěráku i výšku sezení. Výhodou této mechaniky je nízká pořizovací cena.

Houpací mechanika
- úhel opěráku a sedáku se u těchto židlí a křesel nemění. Komfort sezení zde zaručí bod otáčení, který může být posunut výrazně dopředu. Lze také nastavit plynulou sílu odporu a zajistit náklon křesla lze v několika pozicích. U všech židlí je samozřejmostí nastavení výšky plynovým pístem.

Asynchronní mechanika
- umožňuje nastavit sklon opěráku a sedáku nezávisle na sobě, ve všech pozicích. Ovládá se většinou pomocí tří pák, kdy jednou pákou nastavujete sklon opěráku, druhou sklon sedáku a třetí výšku sedu. Mechanika vám umožní různé nastavení ve více pozicích.

Synchronní mechanika
- dovoluje pohyb současně opěradlu a sedadlu a neustále tak přizpůsobuje tvar židle Vašim pohybům. Také je možné nastavit sílu přítlaku a výšku sezení.

Typy mechaniky

Volitelné části

 • Bederní opěrka - pomocí této opěrky je možné přizpůsobit lépe opěrák křivce zad.
 • Opěrka hlavy - často nezbytná součást kancelářské židle.
 • Výškově nastavitelné područky - k lepšímu rovnání rukou s pracovním stolem Vám poslouží nastavitelné područky.
 • Výškově i stranově nastavitelné područky - pokud židle vlastní tuto vlastnost, lze u ní nastavit nejen výšku, ale také natočit horní loketní část. Eliminuje tím napětí v pažích, loktů, ramen a krku.

Kolečka - vybírat podle povrchu, na kterém budete židli používat

 • Tvrdá - určena na měkké povrchy, hlavně na koberec.
 • Měkká - na tvrdé povrchy, jako je dlažba, plovoucí podlaha, lino, PVC.
 • Univerzální - jsou použitelná na všechny typy povrchu, mají tvrdý okraj a měkký střed.

Nosnost

Každá z kancelářských židlí má svoji specifickou hmotnost, většinou se pohybuje od 70 do 180 kg. Vybírejte proto židli podle Vaší váhy, aby později nedošlo k problémům z případné reklamace.

Správnou volbou je kancelářská židle Oklahoma, která vlastní synchronní mechanismus, několikanásobnou aretaci a hmotnost do 130 kg.

Shrnutí nejdůležitějších součástí kancelářské židle:

 • Pohodlný sedák a snadno nastavitelná výška sezení.
 • Bezpečná základna židle. Stabilitu zaručuje pěticípá podpěra s kolečky, která poskytují větší možnosti nastavení.
 • Nastavitelné podpěrky rukou a opěrka hlavy.
 • Anatomické opěradlo – musí být nastavitelné v obou směrech.
 • Bederní podpora spodní části zad.
 • Materiál, ze kterého je vyrobena. Komfortní sezení zaručuje sedátko i opěrátko s dostatečnou výplní.
 • Nastavitelná výška pomocí plynového pístu – dnes již samozřejmostí.

Správně vybraná židle Vám bude sloužit po mnoho let. Vložená investice se Vám vrátí díky příznivému vlivu na Vaše zdraví. Problémy a bolesti budou pryč a dobrá nálada Vám pomůže zvládnout všechny neduhy celého dne.

Kancelářské židle

V nabídce máme také řadu kancelářských stolů, zásluhou kterých bude Váš kancelářský interiér kompletní. Do kanceláře se také hodí konferenční stolek, který o Vás mnohé napoví.

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli
První nákup

zadejte svůj email a získejte slevu na váš první nákup po zaslání ihned obdržíte slevový kód.

Získejte 100 Kč na váš nákup