My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo

Jak vybrat správnou židli

NAŠE TIPY

Ať už u jídla, při práci nebo při odpočinku, sezením na židli strávíme velkou část dne. Důležité je dbát na jedno: při výběru židle je důležitý nejen její vzhled, ale také to, zda je pohodlná a zda se nám na ní dobře sedí. Jaké vlastnosti by měla správná židle mít?

Jak vybrat židli?

Jaké jsou optimální rozměry židle?

Optimální rozměry židle se samozřejmě odvíjí od výšky a váhy uživatele. Obecně by však židle měla splňovat následující kritéria: výška sedáku by měla být o něco menší než délka nohy ke kolenu. Hloubka sedadla by měla být taková, aby po úplném opření a položení chodidel plnou plochou na zemi zůstala mezera mezi částí nohy pod kolenem a hranou sedadla. Šířka sedáku by měla být taková, aby byl při sezení z každé strany bezpečný prostor, tzn. alespoň o několik centimetrů širší než pánev.

Jaký materiál zvolit?

Obecně lze říct, že materiál není tak důležitý jako kvalita provedení. Zásadní pro výběr židle je, aby byla páteř vždy v přirozeném tvaru.

Židle z masivu mají však přirozeně větší životnost. Podívejte se např. na židli Petra z bukového masivu, u které si můžete vybrat až z deseti různých dezénu dřevin a mnoha potahových látek a Vaši kuchyň tím krásně barevně sladit.

Materiály

Je lepší vybrat židli s podpěrkami rukou?

Funkcí opěradel pro ruce je především zvýšit komfort uživatele. Pomáhají jak při usazování, tak při vstávání a zvyšují bezpečnost. Opěradla by měla být ve výšce o cca 3 cm výš než loket.

Jaký druh židle vybrat?

Vždy se ptejte, kam je židle určená. Židle určená do domácnosti by měla být vždy pohodlnější než kavárenská. Kancelářská židle by měla splňovat náročnější požadavky.

Jak vybrat kancelářskou židli?

Kancelářská židle má mít stabilní a pevnou základnu (nejlépe pětiramenné podnože s kolečky, které poskytují větší možnosti nastavení). Dražší modely disponují nastavitelnou bederní opěrkou, nastavitelnými podpěrkami rukou a opěrkou hlavy. Nastavitelná výška pomocí plynového pístu je dnes již samozřejmostí. Více se dozvíte v článku "Výběr vhodné kancelářské židle". Pokud trávíte podstatnou část pracovní doby vsedě, je anatomicky tvarové kancelářské křeslo investicí, která se Vám jistě vyplatí. Podívejte se např. na vlastnosti židle Ergohuman.

Kancelářské židle

Kancelářské židle

Jak vybrat jídelní židli?

Výběr materiálů a tvarů jídelních židlí je dnes skutečně obrovský. Někomu se lépe sedí na dřevě, někomu zase na čalounění apod.  Při výběru je důležité dbát na prostor, do kterého židle kupujeme. Do malé kuchyně se hodí spíše židle lehčí, jednodušších tvarů. Do velké jídelny můžeme zvolit židle masivnější, např. i čalouněné a s opěráky. Např. židli Manta.

Jídelní židle

Jídelní židle

Jak vybrat barovou židli?

Pro delší a pohodlné sezení na barové židli je nejlepší vybrat čalouněný sedák, pro občasné a krátkodobé sezení se hodí židle plastová. Výhodné je, pokud má barová židle nastavitelnou velikost a je otočná. Barová židle by Vás měla zaujmout především svým designem, jako např. barová židle CTB-801.

Jakou židli vybrat dítěti?

Židle pro děti vybíráme podle jejich věku. Pro malé děti jsou vhodné dětské židle, které jsou na kolečkách umístěných na pěti ramenech a tím stabilní a mobilní. Pro odrostlejší děti, které tráví více času u stolu (u učení, počítače nebo knihy), se už hodí židle kancelářská, a to taková, která je kvalitní a zajistí, aby se dítěti nedeformovala záda. To znamená židle s nastavitelnou výškou, s  anatomickou zádovou opěrkou a s nastavitelnými loketními opěrkami umístěnými spíše vzadu, tak aby nepřekážely dítěti ve psaní.

Rostoucí židle KláraRostoucí židle Klára

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli
První nákup

zadejte svůj email a získejte slevu na váš první nákup po zaslání ihned obdržíte slevový kód.

Získejte 100 Kč na váš nákup