My Vám zavoláme
Zadejte své tel. číslo

Jak vybrat ten pravý jídelní stůl

NAŠE TIPY

Jídelní stůl není jen dřevěná deska na čtyřech nohách či užitkový kus nábytku nad jehož výběrem lze mávnout rukou. Stal se centrem každé kuchyně. U jídelního stolu se soustřeďuje celá rodina, ať už aby si pochutnala na společném jídle, při společném odpočinku nebo práci.

Jídelní stůl Geor

Může být umístěn buď v kuchyňském koutu nebo podle velikosti kuchyně např. v obývacím pokoji. Ať tak či onak, jeho výběr musí být pečlivý a mnohdy bývá tento výběr oříškem.


Moderní jídelní stoly lze vybírat podle materiálového zpracování, rozměrů, tvarů a designu. Vždy je důležité si před koupí promyslet, kde bude stůl umístěn (v rohu, uprostřed místnosti) a také kolik osob jej bude pravidelně užívat.

Materiál

  • Dřevo - ačkoliv doba, kdy se vše vyrábělo výhradně ze dřeva je už dávno minulostí, stále se tento materiál drží na špičce popularity u většiny spotřebitelů. Je to hlavně díky jeho dlouhodobé životnosti, díky které vám bude stůl sloužit pěknou řádku let. Nabídka se rozšířila o jednotlivé typy dřeva, jakými jsou stoly z tvrdého masivu, měkčích dřevin, lamina nebo dřevovláknité desky.

  • Sklo - skleněné stoly se hodí spíše do moderních interiérů a jsou velmi křehké. Nevýhodou je, že sklo působí studeněji a na skleněné desce jde vidět každá nečistota.

  • Plast - plastový stůl je praktičtější než skleněný, neboť je lehce omyvatelný a má delší trvanlivost.

Materiál, ze kterého je stůl vyroben musí být hlavně pohodlný a praktický. I čistotnému strávníku občas něco ukápne, a proto je důležité, aby šel stůl lehce omýt.

Jídelní stůl Duo 200Jídelní stůl Duo 200

Velikost

Velikost přizpůsobte počtu rodinných příslušníků a počítejte také s nějakým místem navíc. Raději volte větší stůl než potřebujete. V případě návštěvy tuto rezervu pro stolování určitě oceníte.

Dalším aspektem je samozřejmě také prostor, kde bude stůl umístěn. Ideální je mít dostatečně velkou kuchyň, kde si můžete dopřát luxusu v podobě velkého a prostorného jídelního stolu. V menších kuchyních je možné zvolit rozkládací jídelní stůl, který jednoduše v případě potřeby rozložíte a umožníte tak pohoštění pro větší počet strávníků. Příkladem je rozkládací jídelní stůl Peru. Výška stolu souvisí s výškou sedáku židle.

Tvar 

S ohledem na velikost jídelního koutu je potřeba také volit tvar jídelního stolu. Nejprodávanějšími se staly obdélníkové a čtvercové stoly, zakoupit lze také kulaté:

  • Kulatý stůl - již král Artuš upřednostňoval kulatý stůl, kde není nikdo upřednostňován a nestaví se do čela. Výhodou těchto druhů stolů je, že na sebe všichni dobře vidí. Tento typ stolu se spíše hodí pro otevřené prostory, neboť vyžaduje větší prostor, kde nejste nijak omezeni místem. Kruhový stůl s průměrem 100cm se hodí pro 3 – 4 osoby, s každou další osobou je potřeba počítat vždy 25cm.

  • Obdélníkový stůl - pokud ve své jídelně počítáte každý centimetr, je vhodnější variantou obdélníkový stůl. Ten lze lehce přirazit ke zdi a díky tomu ušetříte v místnosti prostor. Pro čtyři 4 osoby je optimální stůl o velikosti 80x140cm, pro 6 osob s minimální délkou 150cm. Optimálním řešením jsou stoly rozkládací.

  • Čtvercový stůl - se vyplatí do menší místnosti, pro 2 osoby s minimálním rozměrem 80x80cm.

Vzhled a barva

Vzhled a barva jídelního stolu se odvíjí od designu kuchyně nebo jídelny a v podstatě záleží pouze na vaší fantazii a finančních možnostech.


Ke každému stolu patří pohodlné židle nebo lavice. Podívejte se na naši nabídku jídelních židlí, kde můžete vybírat z velkého množství provedení, velikostí, materiálů a barev. S výběrem vám pomůže náš článek jak vybrat správnou židli.

Jídelní stůl GaminJídelní stůl Gamin


Pokud počítáte s větším množstvím strávníků, tak doporučujeme zakoupení rohové lavice, kterou lze umístit do rohu místnosti a ušetřit si tak prostor v místnosti.

Vždy dbejte na to, aby veškerý nábytek k sobě stylově a barevně ladil.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli
První nákup

zadejte svůj email a získejte slevu na váš první nákup po zaslání ihned obdržíte slevový kód.

Získejte 100 Kč na váš nákup